July 26, 2018 - No Comments!

Animační sprint

Z plánu tvorby učebnice se nakonec stalo animované video, vytvořené v nadstandardně krátkém čase. Jak to probíhalo?

Učebnice. Paralýza nudou. Už jen pronesením toho slova na jednoho dolehnou chmury. Uvědomili jsme si to teď, když naše děti začínají nosit školní tašky, a došlo nám, že je chceme některých zkušeností zkráta ušetřit. Umíme věci vysvětlovat  — z tajuplných složitostí firemních a technologických procesů destilovat srozumitelné ilustrované pointy. Baví nás to. Podílet se na tvorbě knih pro děti je pro nás meta.

Poslali jsme tedy nabídku spolupráce — kam jinam — než do Albatrosu. Kamínek hozený do vody — jeden nikdy neví, kam může taková rozčeřená vlnka doplout a co tam způsobit.

Plácli jsme si. Učebnice to protentokrát sice nebude, ale i tak máme radost na druhou. Kohosi v nakladatelství upoutala naše záliba v animaci a díky tomu máme na stole podklady k animačnímu sprintu na téma úspěchů poslední knižní pětiletky.

Tři minuty za deset dní

Dostáváme z Albatrosu skript — páteř celé věci. Stojí na číslech, kupodivu však zajímavých, a navíc je psán s nadsázkou. Tohle bude radost. Rovnou připravujeme ukázku o délce několika vteřin, ve které se střetne vizuální a animační styl. V tomhle případě se termín totiž netvářil právě přátelsky. Mezi prvním mailem od zákazníka a uploadem 3 minutového videa na Youtube leželo deset dní a tak není čas na vymetání slepých cest. Nakladatelství ukázku s překvapivou obratností, kořeněnou nadšením, schvaluje.

Storyboard

Máme skript a víme do čeho jej chceme přetavit. Vzhledem k času, jenž nás tlačí, je nutné se vyjadřovat úsporně. Neplýtvat tahy. Každou čárku, kterou nakreslíte, po vás musí vzít do ruky animátor, a to obvykle vícekrát než jen jednou. Stavíme okénka storyboardu a vymýšlíme, jak z jednoho proplout do toho, které bude následovat.

Storyboard z ilustrací

Voiceover

Zatímco se za mixážním pultem ladí finesy právě nahrávaného hlasu, my můžeme na pár hodin zvolnit. Popadnout dech. Dojít si na záchod, zalít kytky a nakrmit slepice. V mezičase si děláme přípravu na animační fázi: Storyboard je třeba rozlámat do jednotlivých okének a ty pak ještě rozdrobit na separátní vrstvy, přičemž každé z těch osmiset padesáti je třeba vymyslet jméno. Objevují se pak názvy jako: Vavřín-list-levý-07, Antimaska-chlupu-štětce-A nebo Dudlík-záslepka-pololesk-01.

Animace

Ráno kdosi objeví mezi novými GDPR-emaily VAW s voiceoverem. Odteď už je to zase naše. V After Effects podle hlasové stopy rozčlenit časovou osu, a pak si její díly rozebrat tak, aby každý z nás dostal zhruba stejnou porci. Pod rukama nám začínají kresby zprudka ožívat. To jsou ty nejsladší chvíle —  máloco se vyrovná té parádě, moci si sám rozhýbat vlastní nakreslenou věc. Teď už ztrácíme pojem o čase zúplna. Každý buduje své vlastní několikavteřinové vesmíry, které nakonec slijeme do jednoho tříminutového univerza. To ale až nakonec — ten zatím leží někde v třídenním nedohlednu.

Albatros video Behind scene After EffectsProstředí, které vyplňovalo několik našich obrazovek po dobu 4 dnů.

Zvuk

Nakonec se na jednom stole sejdou všechny kompozice — rozhýbané kousky, které je třeba poskládat do jednoho kompaktního celku. Ten se pak okoření ruchy a přilepí se k němu hudební stopa. Následuje fáze nekonečného přehrávání, hledání much a chybiček. Ladíme.

Hotovo

FINAL-10-final-opravdu-final-2.MP4 se nahrál na Dropbox a kolegyně (manažerka odstupu) si ho zrovna pouští. Ze sluchátek k vám přes stůl dolehne slabá ozvěna úvodní věty, kterou jste za poslední tři dny slyšeli už devětsetkrát. Máme hotovo. Zbývá jen najít cestu k publiku. Všichni z Albatrosu jsou už u vody a večer, až se všichni sejdou v maloměstské konferenční místnosti si naše video budou chtít pustit. Tamní Wi-Fi se zdá být v kondici a my si můžeme na zbytek dne udělat volno.

ukázka části animovaného videa

Chlácholíme ospalé oči první odezvou od generálního ředitele Václava Kadlece:

“Pecka! Za mě výborný, a na teambuilding to chce vzít kontejner papírových kapesníků.”

Zvládli jsme to.
Banner Infografika 8 kroků k videu

Published by: Zdeněk in Pod pokličkou

Leave a Reply