May 23, 2018 - No Comments!

Jak vzniká ilustrační styl

Prázdné plátno — výzva, která dokáže roztřást leckteré koleno. Tvůrčí chvění na začátku cesty, kdy netušíme, kam nás může zavést. Na stole nám leží nová práce a my víme, že přesně tohle máme rádi.

Časopis Forbes nás požádal o spolupráci na projektu zabývajícím se praktickými riziky kyberbezpečnosti. Měli jsme za úkol vytvořit takový vizuální styl webového speciálu, který by dobře ilustroval dané téma a zároveň by konvenoval společnosti Cisco, která byla partnerem projektu.

1. Hledání celkové nálady a slepých cest

Hekři. Napadený počítač. Ukradená data. IT apokalypsa. Definovat vizuální témata, která tuto náladu evokují a nešlápnout při tom do podbízivých klišé.  Vymezit kóty neprozkoumané krajiny. Skládáme moodboard — koláž relevantních obrázků, písem a fotek abychom v něm začli hledat možné cesty. Své dojmy konzultujeme s klientem, abychom se ujistili, že jsme naladění na stejné vlně.

Moodboard

Moodboard - nástěnka nálady projektu.

2. Tužky ostrouhat

Víme kam, ale ještě jsme nezjistili kudy. Nehledáme konkrétní pojmy, ale samotný jazyk. Vytvoříme výchozí objekt, který přetvoříme v ilustraci. Zkoušíme barvy, textury, vrstvíme gradienty dle nálad našeho moodboardu. Nakonec se ukazuje, že temnota má své limity. Opouštíme tedy slepou cestu a vydáváme se hledat apokalypsu světla.

 

Máme věc, která vyhovuje manuálům všech partnerů a funguje, i když ji naroubujeme do vlastního článku, zbývá maličko okořenit stísněným pocitem kybernetických trablí. Ruchy ostrých barev a jemné destrukce vnesou do nálady hledaný neklid. Našli jsme cestu!

4. Definování pravidel a konstant

Aby se každému z ilustrátorů (ilustrátorek) lépe pracovalo, tesáme do kamene všechny potřebné konstanty — od palety barev a poloměry zakulacených rohů, po tloušťky čar a úhly použitých gradientů.

5. Aplikace

Se sluchátky na uších se pouštíme do práce. Přečíst si téma, destilovat pointu a tu přetavit do obrázku. Klikání, pára nad kávou, srkání čaje. Kapky deště bubnující na okno nás přivádí na nápad všechny kompozice přivézt k životu animací. Mnohahodinové ponoření mimo čas a prostor.

Zavirovaný dokument - gif

Zavirovaný dokument.

Vysávání strategických informací - gif

Vysávání strategických informací.

Nechráněné sítě, lze napadnout z venku - gif

Nechráněné sítě, lze napadnout z venku.

Zubaté reklamní banery - gif

Zubaté reklamní banery.

únik dat - gif

Únik dat pokládá firmy na lopatky

Pro obdiv našich matek, dětí a potenciálních přítelkyň jsme sestříhali krátký spot kyber-potíží:

6. A ven s tím

Zbývá vše sesadit dohromady, jemným smirkem doladit poslední drobné detaily a vypustit to celé na orbit. Jak vysoko jsme dolétli, můžete posoudit na: kyberbezpecnost.forbes.com

Portfolio našich ilustračních stylů ke stažení zde.

 

 

Published by: Zdeněk in Pod pokličkou

Leave a Reply